Článek z Revue ČLS J.E.P.
Rada pro akreditaci klinických laboratoří
Prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc.
předseda Rady pro akreditaci klinických laboratoří
Česká lékařská společnost J. E. Purkyně sdružuje rozhodující většinu laboratorních oborů a specializací, které jsou aktivní součástí klinické medicíny a své laboratorní výstupy poskytují především pro pacienty ambulantních a nemocničních zdravotnických zařízení. Tato jejich činnost jistě má významný klinický dopad a kvalita výsledků laboratorních aktivit těchto oborů je předmětem stálé (a nezbytné) diskuse. Systémy, které se kvalitou zabývají a které přispívají k jejímu zlepšování (především systém externích kontrol kvality, rozesílání kontrolních vzorků a hodnocení jejich výsledků), jsou v české medicíně dlouhodobě pěstovány na úrovni srovnatelné s ostatním světem. Laboratorní obory však trvale podporují snahu o další zkvalitnění této práce a přípravu k postupné akreditaci pracovišť. Snaha o koordinaci těchto aktivit a užší spolupráci laboratorních oborů je mnohaletá, je nutno však přiznat, že - ať již byla vyvolaná kterýmkoli oficiálním orgánem - obvykle zůstala jen na úrovni proklamací a nedošla naplnění, ale většinou ani nezískala podporu všech významných laboratorních oborů.
Proto v rámci České lékařské společnosti JEP vzniklo zpočátku neformální seskupení reprezentantů vybraných laboratorních oborů, které se rozhodlo zabývat managementem kvality v klinických laboratořích a koordinovat tyto snahy mezioborově. "Zakládajícími členy" byly odborné společnosti šesti velkých laboratorních oborů - klinické biochemie, hematologie, imunologie a alergologie, mikrobiologie, genetiky a nukleární medicíny. Vbrzku se podařilo dosáhnout shody nad tím, že problematika zvyšování kvality a přípravy k akreditaci je společným mezioborovým zájmem, a vznikla společná dohoda o principech další spolupráce:
- sdružení, organizované jako pracovní skupina ČLS JEP, přijalo název "Rada pro akreditaci klinických laboratoří"
- tato Rada je otevřená pro všechny další obory s laboratorní složkou, které se chtějí do jejích aktivit zapojit
- každý laboratorní obor je zastoupen dvěma zástupci (reprezentujícími jeden hlas při hlasování), bez ohledu na počet odborných společností daného oboru. Reprezentanti oborů jsou verifikováni svými odbornými společnostmi a mají jejich pověření k jednání. V hlasování nelze "přehlasovat" menší obory většími, principem je konsensus v jednání
- Rada úzce spolupracuje s "Centrem pro řízení kvality ve zdravotnictví", zřízeným Ministerstvem zdravotnictví a lokalizovaným ve Státním zdravotním ústavu. Zástupce Centra je členem Rady.
Na těchto základních principech vytvořila Rada svá společná stanoviska a zahájila konkrétní kroky vedoucí k dlouhodobým záměrům. Základním cílem Rady je koordinovat aktivity klinických laboratoří v přípravě, zahájení a postupné realizaci akreditačního procesu. Rada v tomto smyslu podpořila vznik "Registru klinických laboratoří" jako prvního kroku, který povede k získání přehledu o počtu, struktuře činnosti a personálním vedení jednotlivých laboratoří. Registr je přitom budován na dvou základních principech:
- oborové odpovědnosti a pravomocích: každá odbornost definuje požadavky, které má na vstup pracoviště do Registru, především z hlediska pre- i postgraduální kvalifikace a rozsahu úvazku odborného garanta (garantů). Tato plná odpovědnost a současně pravomoc jednotlivých oborů je jedním ze základních principů součinnosti
- mezioborových vazbách: základní údaje Registru jsou (v souladu s předpisy na ochranu osobních dat) vedeny společně a základní struktura dat má jednotnou osnovu. Základními údaji pro tzv. odborného garanta jsou v mezioborové shodě údaje o požadovaném pregraduálním vzdělání, požadovaném postgraduálním vzdělání, délce praxe, rozsahu úvazku a potřebné dostupnosti v místě i čase. Jednotnost je nezbytná především z toho důvodu, že velká část laboratoří působí v několika specializacích a tento překryv je nejen potřebný, ale i žádoucí.
Data, se kterými pracoviště do Registru vstupuje, budou postupně rozšiřována. Cílem této snahy ale není vybudovat Registr jako pasivní seznam pracovišť (i když i ten v současné době v ČR s potřebným rozsahem dat chybí), ale pomoci zapojeným pracovištím s programy zvyšování kvality činnosti a přípravy k akreditaci. Akreditace, kterou všechny laboratorní obory chápou jako nezbytnou součást své činnosti, musí ovšem být založena na vysoké odbornosti a specializaci orgánu, který bude laboratoře akreditovat. Proto Rada vychází z jednotlivých odborných společností a současně přitom úzce spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví (a jeho Centrem pro řízení kvality), oslovila Vědeckou radu ČLK a další spolupracující orgány. Není zájmem ani Rady, ani českého zdravotnictví vynakládat na akreditaci nepřiměřené finanční částky či vnucovat akreditaci v rozsahu, který by neodpovídal aktuálním klinickým potřebám zdravotnických pracovišť, se kterými laboratoř spolupracuje. Akreditace přitom musí vycházet z mezinárodních programů a norem (základem je ISO 15189) a úzké mezinárodní spolupráce, kterou jednotlivé odborné společnosti mají zajištěnu a která se týká i mezinárodních sdružení.
V současné době Rada sdružuje 6 základních laboratorních specializací s těmito reprezentanty:
- klinická biochemie: doc. MUDr. A. Jabor, CSc., ing. L. Šprongl
- klinická hematologie: prof. MUDr. M. Penka, CSc., doc. RNDr. M. Pecka, CSc.
- klinická imunologie a alergologie: MUDr. O. Kopecký, CSc., RNDr. I. Lochman, CSc.
- klinická genetika: prof. MUDr. R. Brdička, DrSc., prof. Ing. K. Michalová, DrSc.
- klinická mikrobiologie: MUDr. J. Scharfen, CSc., MUDr. E. Žampachová
- nukleární medicína: ing. V. Bartoš, CSc., ing. V. Štědrý
- Trvalým spolupracovníkem je MUDr. V. Chaloupková, CSc. (Centrum řízení kvality MZ ČR). Rada je však otevřena pro všechny další zájemce a vítá reprezentanty dalších oborů s laboratorní složkou, které mají zájem se do jejich aktivit zapojit.